Hírek

SEGÍTŐ AJÁNDÉKOK KARÁCSONYRA

Élményekben gazdag volt a Tanodás év

Nehéz volt az idei év az iskolások, így a 32 győri tanodás számára is. Hol offline, hol online tanultak, de mindig számíthattak a tanoda nyolc mentorának a napi segítésére. A mögöttünk levő év eseményeiről, a karácsonyi segítségnyújtásról dr. Szakácsné Foki Katalin, a Győri Tanoda-Klub vezetője számolt be.

A Tanoda-Klub új telefonok, tabletek biztosításával könnyítette meg a diákok otthon tanulását. A karantén után pedig a nyárra sok-sok programot szerveztek számukra. Velencén táborozhattak, Simon Róbert Balázs képviselő meghívására Budapesten a Parlamentben tettek látogatást, Esztergomba, Visegrádra kirándultak, Mosonmagyaróváron a Futurában próbálhatták ki az élményeket. Részt vettek a gyerekek a 750 éves Győr vetélkedőjén is. A programokon ott lehettek a szülők is, valamint az önkéntes segítők, az egyetemi hallgatók és középiskolások könnyítették meg a mentorok feladatát.

A téli időszakban kreatív művészeti kiállítást és foglalkozást szervezett a tanodások számára Görcsné dr. Muzsai Viktória docens. Bemutatkozott Hatoss Szilvió és Soltani Abousar amatőr alkotó, Horváth Petronella, a Győri Kovács Margit Művészeti Iskola tanulója és Sági Szebasztián, a Győri Gábor László Építő- és Faipari Szakképző Iskola asztalostanulója, a tanodás diákok is megmutatták alkotásaikat társaiknak. A foglalkozáson a gyerekek is készíthettek képeket, rajzokat.

„A FabLab győri digitális barkácsműhelyében több alkalommal is lehetőséget kaptak a fiúk a modern technológiák megismerésére, kreativitásuk kibontakoztatására. A Mikuláson kívül segítő, jó szándékú emberek kedveskedtek ajándékokkal a tanodánk számára. Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselőtől ivólé-készítő automata gépet kaptunk, egy kedves „ismeretlen” segítő ellátott bennünket naponta uzsonnasonkával, párizsival. Az adventi naptárunkhoz „nemes akcióként” minden napra csomagokat gyűjtött az oktatóktól a Széchenyi Egyetem ACSJ Karán Csillag Attila ügyvivő szakértő munkatárs. 45 nagy csomaggal ajándékozták meg a tanodánkat” – tájékoztatott dr. Szakácsné Foki Katalin.

A Tanoda-Klub karácsonyi ünnepén a karácsonyfa alá is kerültek ajándékok, többek között édesség, könyvek, füzetek, pipere, ékszer a lányoknak, pendrive a fiúknak és rengeteg játék, társasjáték. A tanoda karácsonyi ünnepén a részt vevő anyukák, apukák élelmiszer-csomagokat vihettek haza.

„Köszönjük az ajándékozóknak a segítést, a jó szándékot, az ajándékokat. A gyerekek érezhették, hogy milyen sok jóakaratú ember számára fontos a tanodás gyerekek öröme, hogy a karácsony számukra is szép, felejthetetlen ünnep legyen” – zárta gondolatait a Tanoda klub vezetője.

KAPCSOLÓDÓ TÉMÁK: #Tanoda

Háromszoros segítség gyermekeknek és szülőknek

Fotó: O. Jakócs Péter
Szabó Csilla
2020.06.02. 17:22

A hátrányos helyzetben lévő gyermekeknek és szüleiknek most többszörös segítséget jelent a Győri Tanoda-klub működése. A járvány kezdete óta nemcsak a tanulásban, de az online oktatásban szükséges informatikai eszközökkel és élelmiszercsomagokkal is támogatnak 18 rászoruló családot, 32 tanulót.

Az Iskolakultúráért-Esélyteremtésért Egyesület 2004 óta foglalkozik tanodák működtetésével. Céljuk a hátrányos helyzetű, egyéni fejlesztést igénylő tanulók felzárkóztatása, az iskolai lemorzsolódások csökkentése, a gyermekek alapképességeinek fejlesztése. Jelenleg 32 diák iskolai felzárkóztatását, kulturális programok és nyári táborok szervezését biztosítják mentorokkal, szaktanárokkal. 16 év alatt több száz tanulóval foglalkoztak a tanodában, amely 2019. január óta önálló intézményként működik a Vágóhíd utca 4. szám alatt, a Gyárvárosi-iskola udvarán lévő épületben.

A vírusjárvány idején még intenzívebb a segítségnyújtás a rászoruló tanulóknak, családoknak – emelte ki Szakácsné Foki Katalin vezető. – Az iskolabezárás után mi sem fogadtunk tanulókat, de napról napra több szülő, tanuló keresett bennünket, hogy segítsük az online tanulást. Anyagi keretünkből számítógépeket javíttattunk, telefonokat és feltöltőkártyákat vásároltunk. Laptopokat adtunk az eszköztárunkból a gyerekeknek, gyakorló, fejlesztő füzeteket vittünk az alsósoknak, védőmaszkokat is beszereztünk mindenkinek. Átszerveztük a mentorok, szaktanárok segítőmunkáját, Facebook-csoportunkon keresztül tájékoztattunk, osztottunk meg feladatokat az otthoni tanulás hatékony segítésére” – sorolta a tanodavezető. A kirándulásokra, napi uzsonnára rendelkezésre álló pénzösszeget a Belügyminisztériummal egyeztetve eszközvásárlásra fordították.

A város önkormányzatának népjóléti osztályával még szorosabbá vált az együttműködésük, a járvány miatt egyre nehezebb helyzetbe került, munkanélkülivé vált szülőknek további segítséget kértek álláskeresésben és anyagi támogatásban is.

Az elmúlt hónapokban jelentősen nőtt a mentorok tanulástámogatási ideje. Naponta és hétvégén is öt szaktanár és két gyógypedagógia szakos egyetemi hallgató tantárgyanként felosztva segíti a gyermekeket telefonon és Messengeren, a szülők pedig a tanulók motiválásában, a napirend alakításában is számítanak rájuk. Az iskolai tanárokkal is egyeztetnek folyamatosan a tanulók fejlődéséről, akik számára – még a vírusjárvány előtt – úgynevezett Tantallér motivációs rendszert vezettek be. A szerzett tantallérok beválthatók a későbbiekben is egy-egy árura a Tantallér boltjukban. Az otthoni tanulás során már nemcsak a mentorok pontozzák a diákok munkáját hetenként, hanem a szülők is a gyermekek otthoni szorgalmát.

A fiatal kollégák szállították húsvétkor a megvásárolt élelmiszercsomagokat a családokhoz, a szorgalmas diákok egyúttal megkapták a tanulást ösztönző versenyeredmények díjaként az édességcsomagokat. A gyermeknapra szintén uzsonnacsomagokkal és édességgel készülnek a tanodai mentorok, amelyeket személyesen adnak át a rászoruló családoknak.

A nyáron a korlátozások feloldásával lehetőségük lesz a balatoni táborozásra és a tervezett kirándulásokra. Bíznak abban, hogy a szokásos nyári tanodai napközi is folytatódhat, segítve a szülőket, sok szép élményhez juttatva a hátrányos helyzetű gyermekeket.

„A tanodarendszer létjogosultsága a vírusjárvány alatt tovább erősödött, sokat dolgozunk azért a továbbiakban is, hogy az általunk támogatott családokban a gyermekek hátránya ne halmozódjon, hanem csökkenjen. Bízunk abban, hogy az önkormányzat és a minisztérium által kiírt újabb pályázatokon további forráshoz jutunk, és még hatékonyabban segíthetjük a tanodás fiatalokat” – zárta a tanoda vezetője.

Kapcsolódó témák: #Oktatás

Projektzáró konferencia

A záróprojekt beszédét itt tekintheti meg!

Hetvenkét doboznyi ajándék a tanodásoknak

Az ajándékdobozok némelyikére üzeneteket is írtak: „Én ezeket a könyveket szerettem diákkoromban,” „Ha szereted a matematikát, örülni fogsz ezeknek a tárgyaknak” „Rajzolni szeretsz? Ezek neked valók!”, „Sportos tárgyak”.

tanoda22

Dr. Szakácsné Foki Katalin, a tanoda vezetője köszönetet mondott a Széchenyi István Egyetem dolgozóinak, az Apáczai Csere János Kar, a Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék vezetőinek és munkatársainak az ünnepi adományokért, amellyel hozzájárultak ahhoz, hogy a tanodások és családjaik szép karácsonyi ajándékban részesülhessenek, hogy az ünnep minden gyermek számára feledhetetlen legyen.

F.G.

Fotó: Tanoda

gp
Jól működnek a hazai tanodák, az elmúlt 13 évben 375 tanuló eredményes fejlődését, sikeres továbbtanulását, kulturálódását szolgálták a speciális, tanodai programok. Az Iskolakultúráért-Esélyteremtésért Egyesület 2004 óta foglalkozik tanodák működtetésével, ezek célja a hátrányos helyzetű, egyéni fejlesztést igénylő tanuló felzárkóztatása kellemes munkalégkörben, valamint a lemorzsolódások csökkentése. A Győri Tanoda-klub 2008 óta szolgálja az adyvárosi diákokat, most egy sikeres pályázatnak köszönhetően folytatódhat a munka a szakmai műhelyben.

Gyor Plusz LogoAz Iskolakultúráért – Esélyteremtésért Egyesület 2004 óta foglalkozik tanodák működtetésével. Az elmúlt 13 évben 375 tanuló eredményes fejlődését, sikeres továbbtanulását, kulturálódását szolgálták a tanodai programjaik – hangzott el a Fekete István Általános Iskolában rendezett ünnepségen, ahol bejelentették, a Győri Tanoda Klub Európai Uniós pályázaton 18,8 millió forintot nyert új projektjére.

Ne maradhat a tanodák ügye a helyi települések ügye – fogalmazott az ünnepségen Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. Elmondta azt is, az országban százzal növelni kívánják a tanodák számát, az eddigi 178 helyett 273 lesz, mert nem engedheti meg az ország, hogy a hátrányos helyzet életre szóló legyen. Hangsúlyozta, minden gyereknek esélyt kell adni arra, hogy kitörhessen. Ez nem csak a gyerekek, nem csak a családok, hanem az egész társadalom érdeke.

Kiemelte, a tanodák finanszírozása a társadalom jövőjébe való befektetés, nem pénzkidobás.

A jelenlegi európai uniós fejlesztési időszakban 7,5 milliárd forint fordítható a hazai tanodák támogatására, amelyhez a kormány négymilliárd forintos támogatási összeget rendel az Oktatási Hivatalon keresztül.

Szakácsné Foki Katalin, a Győri Tanoda Klub projektvezetője elmondta, májustól jövő szeptemberig tart a tanoda újabb szakasza, s 35 lakótelepi, gyermekotthoni körülmények között élő hátrányos helyzetű tanuló számára biztosítják a kellemes tanulási légkört. A cél az, hogy az iskolai lemorzsolódások, végzettség nélküli iskolaelhagyások csökkenjenek, alapképességeik fejlődjenek, életpálya-építésük, a minőségi oktatáshoz való hozzáférésük esélye növekedjen.

Köszöntötte a rendezvényt és méltatta a tanodai programot Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő, Blazovicsné Varga Marianna, a Győri Tankerületi Központ igazgatója, Gancz Tamás önkormányzati képviselő és dr. Poór Zoltán Széchenyi István Egyetem docense is.

Képviselőtársaim a Parlamentben gyakran mondják, hogy könnyű a győrieknek, ott kolbászból van a kerítés – fogalmazott Simon Róbert Balázs, aki szerint Győrben megdolgoznak a sikerért, ezért tenni is kell. Például tanulni és taníttatni a gyerekeinket, mert Győr nem engedheti meg azt a luxust, hogy végzettség nélkül hagyjon fiatalokat.

Május elejétől működik a tanoda

Tegnap délután tartotta a Győri Tanoda Klub nyitórendezvényét a Fekete István Általános Iskolában. A rendezvényen részt vett Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár, aki beszédében kitért arra, hogy a tanodák száma a korábbi 178-ról 273-ra emelkedett. „Társadalmi közügy, hogy a gyerekek megkapják azokat a javakat, amelyekhez joguk van” – fogalmazott az államtitkár, hozzátéve: a 7,5 milliárd forintos támogatáshoz további 4 milliárd forintos kísérő program csatlakozik az oktatási hivatal részéről.
Az elmúlt tizenhárom évben a tanoda 375 tanuló eredményes fejlődését segítette. Dr. Csetényi Istvánné projektvezetőtől megtudtuk, hogy május 1-jén indult a 16 hónapos projekt, melynek során harmincöt tanulónak fognak Adyvárosban segíteni. „Tanulásban, a problémák kezelésében, a gondok megoldásában és a lemaradások pótlásában is segítünk” – tájékoztatott a projektvezető, hozzátéve, a 16 hónapra 18,8 millió forint uniós támogatást kaptak, amelyből a munkatársakat, a kirándulásokat és foglalkozásokat is finanszírozzák.

Győr, 2017. 06. 03.

Rólunk írták:

Működik a tanoda Adyvárosban

A Győri Tanoda Klub pénteken délután tartotta nyitórendezvényét a Fekete István Általános Iskolában. A rendezvényen beszédet mondott Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár úr

valamint Gancz Tamás önkormányzati képviselő úr is. Köszöntőmben elmondtam, hogy ha a jövőnket tervezzük és építjük, abban legfontosabb közös ügyünk a felnövekvő gyermek. A tanodarendszer fontossága pedig éppen abban rejlik, hogy növeli a szerényebb anyagi körülmények között élő családok gyermekeinek az esélyeit, a minőségi oktatáshoz való hozzáférés által.A 16 hónapos programban 35 tanulónak fognak segíteni a tanulási gondjaik megoldásában és a felzárkóztatásban. Köszönöm a meghívást dr. Szakácsné Foki Katalin asszonynak, az Iskolakultúráért – Esélyteremtésért Egyesület elnökének, egyúttal sok sikert kívánok a program lebonyolításához!

Forrás: https://www.simonrobertbalazs.hu/index.php?option=com_k2&view=item&id=1718:mukodik-a-tanoda-adyvarosban&Itemid=285

Bemutatkozás

Kik vagyunk?

  • Egyesületünk 2004 óta működik. Az iskolák oktatási-nevelési kultúrájának javításáért dolgozunk.
  • Szakmai tudásunkkal, gyakorlatban szerzett tapasztalatainkkal, kipróbált és bevált programjainkkal hozzásegíthetjük az iskolákat a társadalmi változásokhoz való alkalmazkodásra, az iskola oktató-nevelő tevékenységének megújítására, a pedagógusok módszertani kultúrájának fejlődésére
  • Felkészült, több-évtizedes fejlesztési, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberek a tagjai az egyesületnek.
  • A Magatartáskultúra, az Életvezetés tantárgy, a Tanulásban kudarcos tanulók felzárkóztatása, a Tanoda, diákaktivitást, emberi jogi kultúra megalapozását segítő programok kidolgozói, kipróbálói vagyunk.
  • Szívesen dolgozunk önkéntes középiskolásokkal, egyetemi hallgatókkal.
  • Munkatársaink közül többen óvodai, általános és középiskolai vezetői gyakorlattal rendelkeznek. Pontosan ismerik az iskolák problémáit, lehetőségeit

Közhasznúsági jelentések 2014

Alapszabály (3.sz.)

P1000170

Miben, hogyan tudunk segíteni?

  • A hátrányos helyzetű / roma tanulók hatékony fejlesztésére többéves, kipróbált és bevált fejlesztő programjaink vannak.
  • Iskolafejlesztési ismereteinkkel segíteni tudunk az intézményi változtatások hatékony, eredményes és fenntartható megvalósításában.
  • A tanórai magatartási problémák megoldására, a jó munkalégkör kialakítására eredményesen használható módszereket tudunk ajánlani.
  • Segíteni tudunk abban, hogy rendet, értékrendet tudjon a pedagógus kialakítani a tanórán.
  • A pedagógusokat korszerű módszertani eszközökkel tudjuk felkészíteni a programok alkalmazására. Átadjuk a számukra a szükséges segédeszközöket is. A gyakorlati bevezetést tanácsadással támogatjuk.

tanoda 2013 009

Közhasznúsági jelentések 2019

Közhasznúsági jelentések 2018

Közhasznúsági jelentések 2015-16

Közhasznúsági jelentések 2013-14

Közhasznúsági jelentések 2011-12

Közhasznúsági jelentések 2012-13

Dr. Szakácsné Foki Katalin elnök